Politična akademija je ena prvih aktivnosti, s katerimi je inštitut nastopil v javnosti. Namenjena je opolnomočenju državljanov za spremljanje ali sodelovanje v procesu soodločanja na lokalni, regionalni ali državni ravni. Udeležencem želimo s pomočjo predavateljev iz stroke in prakse predati znanja, ki so nujna za razumevanje vsakodnevnih procesov v politiki, ter veščine, ki jih lahko uporabijo tudi v vsakdanjem življenju.
Do leta 2017 je bila Politična akademija zasnovana kot serija več srečanj, kjer je vsako srečanje imelo svojo tematiko. Od leta 2017 jo v sodelovanju z Fundacijo Konrad Adenauer pripravljamo v t.i. »vikend izvedbi«, ki je za slušatelje bolj prijazna.
V dveh dneh udeleženci prisluhnejo različnim predavanjem in sodelujejo na delavnicah.
Predavanja zajemajo naslednje teme:
Udeleženci se udeležijo naslednjih delavnic:
Inštitut sledi svetovnonazorski zapuščini velikega slovenskega politika in sociologa dr. Janeza E. Kreka. To se odseva tudi v programu Politične akademije, ki je odprt za vse, a vključuje poudarke, vezane na katoliški socialni nauk in krščanskodemokratske vrednote.
Program Politične akademije se skozi leta izvajanja spreminja in prilagaja razmeram. Vključujemo tudi gostujoče predavatelje iz tujine in poskrbimo, da udeleženci od izobraževanja odnesejo čim več. Udeleženci ob koncu prejmejo potrdilo o opravljeni Politični akademiji 1.0.
Politične akademije 1.0 se lahko udeležite le enkrat. Za vse, ki ste prvi del že opravili, pa od leta 2024 izvajamo tudi program Politična akademija 2.0. Povabljeni k prijavi!
Politična akademija 2.0 je nastala na željo udeležencev programa prve stopnje Politične akademije in je tudi njeno logično nadaljevanje. Namenjena je dodatni poglobitvi znanja o participaciji v družbi in krepitvi veščin aktivnega državljanstva.
Drugo stopnjo smo prvič izvedli v letu 2024, pri njeni izvedbi pa sodelujemo z Fundacijo Konrad Adenauer. Pripravljamo jo v t.i. »vikend izvedbi«, ki je za slušatelje bolj prijazna.
V dveh dneh udeleženci prisluhnejo različnim predavanjem in sodelujejo na delavnicah.
Predavanja zajemajo naslednje teme:
Udeleženci se udeležijo naslednjih delavnic:
Inštitut sledi svetovnonazorski zapuščini velikega slovenskega politika in sociologa dr. Janeza E. Kreka. To se odseva tudi v programu Politične akademije 2.0, ki je odprt za vse, a vključuje poudarke, vezane na katoliški socialni nauk in krščanskodemokratske vrednote.
Program Politične akademije 2.0 je še na začetku svoje poti, zato se še spreminja in dopolnjuje. Vključujemo tudi gostujoče predavatelje iz tujine in poskrbimo, da udeleženci od izobraževanja odnesejo čim več. Udeleženci ob koncu prejmejo potrdilo o opravljeni Politični akademiji 2.0.
Politične akademije 2.0 se lahko udeležite vsi, ki ste že opravili prvi del. Povabljeni k prijavi!
Inštitut svoje poslanstvo uresničuje tudi z organizacijo ali soorganizacijo različnih konferenc, okroglih miz in vsebinskih aktivnosti v sodelovanju z drugimi nevladnimi organizacijami, strokovnjaki, gospodarstvom in mednarodnimi partnerji.
Področja v prvi vrsti zajemajo teme, kot so aktivno državljanstvo, politična participacija, socialne in družinske politike, socialno-tržno gospodarstvo, človekove pravice, demokracija, pravna država, ipd. Glede na aktualnost izzivov pa smo sodelovali tudi pri organizacij dogodkov na temo zelenega prehoda, zgodovine, evropskih integracij ter varnostne in obrambne politike.
V mednarodnem merilu sodelujemo z Evropskim centrom za delavska vprašanja, Evropsko mrežo političnih fundacij, Centrom za evropska študije Wilfred Martens, različnimi tujimi fundacijami in inštituti.
Od leta 2022 v sodelovanju z Gospodarskim klubom NSi pripravljamo »Poslovne zajtrke«, na katerih gostimo uspešne podjetnike in poslovneže iz različnih panog in podjetij.
Namen poslovnih zajtrkov je omogočiti prostor za spoznavanje zgodb uspešnih ljudi iz gospodarstva, pogovor o aktualnem položaju v Sloveniji in mreženje.
Do danes so bili gostje poslovnih zajtrkov:
Imate predlog za gosta naših poslovnih zajtrkov ali bi se jih radi udeležili? Pišite nam na info@ijek.si.
Inštitut pod imenom »Krepimo lokalno« organizira različna usposabljanja, izobraževanja in izmenjavo dobrih praks za osebe, ki so aktivne v svojem lokalnem okolju. S povezovanjem županov, svetnikov in drugih, ki sodelujejo v sooblikovanju različnih politik in dogajanj na lokalni (in regionalni) ravni se oblikuje mreža ljudi, ki želijo aktivno prispevati k iskanju odgovorov na izzive prihodnosti.
Pri delu za krepitev lokalne ravni inštitut sledi in poudarja načelo subsidiarnosti, ki je eno ključnih načel velikega slovenskega politika in sociologa dr. Janeza E. Kreka, po katerem je inštitut poimenovan. S krepitvijo lokalnih odločevalcev želimo obrniti trende centralizacije odločanja v družbi.
V okviru programa »Krepimo lokalno!« organiziramo:
V kolikor bi kot župan, svetniška skupina, svetnik ali drug akter na lokalni ravni želeli, da za vas izpeljemo izobraževanje ali usposabljanje na določeno temo, nam povpraševanje pošljite na tajnistvo@ijek.si. Glede na vaše želje in potrebe bomo poiskali ustrezne strokovnjake in organizirali izobraževanje po vaši meri.
Če želite biti obveščeni o izobraževanjih in usposabljanjih odprtega tipa, nam to sporočite na info@ijek.si.
Cilj projekta »Mladi in politika« je povezovanje in izobraževanje mladih z namenom krepitve znanj in veščin za aktivno državljanstvo. Z mladimi in za mlade, ki jih zanima aktivnejša participacija v družbi in politiki, pripravljamo različne delavnice, pomagamo jim pri razvoju njihovih idej in organizaciji dogodkov.
Projekt izvajamo v sodelovanju z mednarodnimi partnerji.
Namen projekta »Ženske v politiki« je opolnomočenju žensk za enakopravno sodelovanje v družbenih in političnih procesih. V okviru projekta skozi celo leto potekajo različne aktivnosti, srečanja, okrogle mize, vsaj enkrat letno pa tudi dvodnevni seminar, namenjen srečanju žensk, ki želijo bolj aktivno participirati v družbi in politiki. V okviru seminarja potekajo različna predavanja, okrogle mize in delavnice.
Projekt izvajamo v sodelovanju z mednarodnimi partnerji.
Osrednja dogodka inštituta v letu predstavljajo Zimski študijski dnevi v januarju in Poletni študijski dnevi v septembru. Namen študijskih dni je na enem mestu zbrati različne deležnike v pogovoru na določene aktualne teme. Poleg sodelavcev inštituta, različnih deležnikov iz nevladnega sektorja, akademskega sveta, politike, medijev in gospodarstva se nam na različnih panelih pridružijo tudi gostje iz tujine.
Zimski in poletni študijski dnevi so odprti zgolj za vabljene udeležence. Dogodek poteka skladno s pravilom »Chatham House Rule«, saj si želimo odprte debate o najbolj perečih aktualnih temah. V kolikor bi se želeli udeležiti posameznega dogodka, nam lahko svojo prošnjo posredujete na tajnistvo@ijek.si.
Z namenom pridobivanja in analize podatkov o javnem mnenju in drugih statističnih podatkov smo znotraj inštituta ustanovili Raziskovalni center IJEK. Raziskovalni center se ukvarja z izvajanjem raziskav, njihovo interpretacijo in primerjavo statističnih podatkov. Inštitut raziskave izvaja primarno za lastne potrebe, v določenih primerih pa tudi po naročilu. Če bi želeli naročiti raziskavo, nam lahko povpraševanje z njenim opisom pošljete na tajnistvo@ijek.si.
Pri izvajanju raziskav in njihovi interpretaciji sodelujemo z zunanjimi sodelavci in partnerji, kadar je to smiselno.