Včeraqj je potekal simpozij z naslovom Civilna družba – Kako premostiti razkorak med državljani in odločevalci v Sloveniji?, ki smo ga v okviru Socialnega tedna organizirali Združenje krščanskih poslovnežev Slovenije, Socialna akademija, Časnik.si, Društvo Slovenski katoliški izobraženci, Inštitut dr. Janeza Evangelista Kreka, Nemško združenje katoliških delodajalcev BKU in Konrad Adenauer Stiftung.
Predsednik Združenja krščanskih poslovnežev Slovenije Drago Rudel je na današnjem simpoziju poudaril, da je civilna družba v Sloveniji nepovezana in manj učinkovita v svoji vlogi mediatorja med državljani in javno sfero. “Med državljani vlada nezaupanje v vladne institucije, centri odločanja se nam zdijo oddaljeni, posledica tega pa je nezadovoljstvo in precejšnja mera apatije med samimi državljani,” je opozoril in dodal, da je namen simpozija ravno v tem, da prispeva h krepitvi vloge civilne družbe v Sloveniji, predvsem pa k večji povezanosti akterjev v krščansko-demokratskem delu civilne družbe.
Popoldanskega dela simpozija se je udeležila tudi nemška parlamentarna delegacija, ki je sodelovala na okrogli mizi. Razpravljavci so primerjali položaj in vlogo civilne družbe v Slovenji in Nemčiji in izpostavili, da je za dobo delujočo demokracijo močna civilna družba še kako pomembna.
Na simpoziju so nastopili: Goran Forbici, Žiga Turk, Jože Gornik, Igor Bahovec, Matej Cepin, Aleš Primc, Jože Mlakar, Žiga Kovačič, Tino Mamić, Jernej Vrtovec, Jožef Horvat, Drago Rudel in štirje poslanci nemškega parlamenta ter stranke CDU/CSU. Delegacijo iz Republike Nemčije vodi ga. Marie-Luise Dött, ki je zadolžena za medparlamentarno sodelovanje s slovenskim parlamentom ter je hkrati predsednica nemškega združenja delodajalcev (BKU).